Ass Wiper - anarchistický občasník pre závislých nezávislákov
archívkontakt
novinky
Ľudia od počítačov

Rád by som si ešte pred tým, než tu začnem dávať najavo svoje pocity, s prípadnými čitateľmi niečo vyjasnil: Keď ste chorí a chcete odbornú pomoc, navštívite právnika, pretože je to doktor? Ak si myslíte, že odpoveď na danú otázku znie "áno" tak ste totálni dementi a môžete prestať čitať tento článok. Ak odpoviete "nie", tak čítajte ďalej a to, že ste dementi, sa dozviete až o chvíľu.

Stretávam sa s tým už hrozne dlho, takže mi to pripadá úplne prirodzené a vôbec sa nad tým nepozastavujem. Prednedávnom som sa však zamyslel a uvedomil som si, že sa tu deje niečo hrozné. O čo ide? Je to jednoduché. Laická verejnosť hádže všetkých ľudí, ktorí majú niečo dočinenia s počítačmi, do jedného vreca. Nejde o to, že v tom vreci sú vedľa seba naskladaní odborníci s dlhoročnou praxou hneď vedľa trinásťročných adolescentov s jebákmi po xichte a ledva elementárnymi znalosťami. Ide o to, že od "ľudí od počítačov" požadujú, aby urobili všetko, čo sa týka počítača.

Nikto sa asi nepozastaví nad tým, že aj v tejto oblasti existujú rôzne smery, rôzne odbory a rôzne špecializácie. Napríklad moja mama je dámska krajčírka. Šije šaty pre ženy. Nešije pánske obleky, nešije kožuchy, nešije kabelky ani žiadne iné sprostosti. Šije proste šaty pre ženy. Zdá sa, že to každý chápe (aj keď sa z času na čas objaví človek, ktorý to nepochopí a chce po nej, aby mu skrátila nohavice či ušila sako, ale to sa dá zniesť). Ja som webdesigner. To znamená, že viem pracovať s grafickými editormi, ovládam HTML, CSS a JavaScript, poznám internetové prehliadače a viem robiť internetové stránky. Bohužiaľ, som hodený na kopu k "ľuďom od počítačov", takže moje okolie odo mňa každú chvíľu žiada, aby som niečo naprogramoval, urobil databázu, nainštaloval operačný systém či opravil pokazenú tlačiareň. Ako to všetko mám urobiť, keď o tom prakticky nemám ani šajnu? Na to sú predsa odborníci, ktorí sa v tom vyznajú a vedia to robiť. Na druhej strane však títo odborníci pravdepodobne nemajú ani základné vedomosti o webdesigne.

Prečo ma to akurát teraz začalo tak veľmi srať? Pretože si hľadám prácu. Svoje schopnosti a znalosti som už uviedol a môžem vás ubezpečiť, že som v týchto smeroch dosť dobrý a mám v nich prax. Lenže keď si čítam inzeráty, obchádza ma hrôza. Napríklad:

Hľadáme webdesignera. Požiadavky - práca s grafickými editormi Photoshop, Illustrator, Corel, grafické cítenie, kreativita, až potiaľ to vyzerá dobre, aj keď je to skôr popis nejakého umelca
výborná znalosť HTML, CSS, XML, DHTML, JavaScript, fajn, tieto veci sú (väčšinou) neodmysliteľnou súčasťou webdesignu
ktorý vie programovať v jazyku Perl, ASP, PHP, JSP, ColdFusion tak moment... na programovanie sú programátori a aj tí sa špecializujú na jeden-dva jazyky... nikto neovláda všetky!
a pracovať s databázami SQL a Oracle, takže ešte aj databázista...
ďalej spravovať NT a Linux server. ... a systémak!
Znalosť anglického a nemeckého jazyka nutnosťou, vedenie podvojného účtovníctva vítané. Vodičský preukaz typu B, C a T je výhodou. + pár čerešničiek na záver
Požadujeme prax minimálne 5 rokov, po základnej vojenskej službe, slobodný a bez záväzkov. Len tak medzi nami, požadované schopnosti nemá ani človek s 50 rokmi praxe. A technológie ako XML sú na svete asi tak jeden rok, takže s nimi nemá 5 ročné skúsenosti absolútne NIKTO.

Takže máte asi akú-takú predstavu o tom, ako to vyzerá v praxi. Takéto požiadavky nesplní nikto. Ľudia sa totiž špecializujú. Buď na webdesign (ako ja), alebo na programovanie, databázy, správu systémov a podobne. Odborníci v jednej oblasti väčšinou majú nejaké základné znalosti aj z ostatných oblastí, ale len také, aby vedeli spolupracovať s odborníkmi v danej oblasti (napr. ja síce neviem pracovať s databázami, ale mám prehľad o tom, ako to funguje, takže mi nerobí problémy prispôsobovať dizajn či kód HTML tak, aby bolo jednoduché ho naviazať na databázu). O takéto miesto sa teda môže uchádzať jedine nejaký neskúsený a neschopný podvodník, ktorý predstiera vedomosti a nebude vedieť vykonávať ani zlomok toho, čo sa po ňom bude požadovať.

Už ma to poriadne serie. Kedy bude počítačová gramotnosť širokej verejnosti na takej úrovni, že sa "ľudia od počítačov" nebudú hádzať do jedného vreca?

26.01.2001
Riki Fridrich

Riki, s tými inzerátmi máš absolútnu pravdu. Mám s nimi bohaté skúsenosti. Ak už konečne nájdeš nejaký inzerát, kde ovládaš všetky tie programovacie jazyky, hardware, jazyky, máš vodičské preukazy, atď..., tak zistíš, že ti ponúkajú plat 7000 - 8000 hrubého. To už človeka poriadne naštve, ni nie?

26.01.2001
MF


design © 2000 by Riki Fridrich, hosted by Kaschav BBS, all rights reserved
if you find content of this e-zine offensive, abusive, shocking or vulgar, we're doing a good work here