Ass Wiper - anarchistický občasník pre závislých nezávislákov
archívkontakt
novinky
Diskriminácia

Ak mám pravdu povedať, cítim sa byť diskriminovaný. Nie kvôli svojej rase (som predsa beloch), ani kvôli národnosti (aj keď je pravda, že niektorí Slováci na Slovensku utláčaní sú), ani kvôli tomu, že som ateista. Som diskriminovaný, pretože som muž. Áno, presne tak, som diskriminovaný ženami a práve som sa rozhodol, že to už nebudem ďalej mlčky znášať a vykričím to do celého sveta, aby som pomohol státisícom iných mužov, ktorí sú diskriminovaní tak isto ako ja...

Pýtate sa ma, čo mi tak veľmi vadí? Tak v prvom rade, nemôžem sa na ulici bozkávať a objímať sa s inými mužmi. Nie že by mi to nejako veľmi chýbalo. Prípadných posmeškárov by som rád upozornil na fakt, že som úplne normálny heterosexuál. Tak prečo sa potom chcem na ulici objímať a bozkávať s inými mužmi? Pretože to bežne robia ženy. Všimnite si to: Dve kamarátky sa po rokoch stretnú na Hlavnej a hneď si uprostred davu skočia do náruče, dajú si pusy na líčka a až potom prichádzajú na rad babské reči. Viete si predstaviť čo by sa stalo, keby niečo také urobili dvaja muži? Určite by ich zatkli za verejné pohoršovanie. Ale prečo by to nemali robiť? Prečo musia svoje city skrývať za chladné a neosobné podanie ruky, prípadne za chlapské potľapkanie po pleci? Prečo nás od malička učia, že nikdy nesmieme dávať svoje emócie najavo? Dobre, dajme tomu, že je to správne, aby boli muži chladní a ženy citlivé. Tak prečo od nás potom ženy žiadajú, aby sme ich zasypávali nehou a citmi, keď ich máme vždy tak kruto potláčať?! Trochu nelogické, čo poviete?

Ako tak pozerám, práve sme sa dostali k partnerským vzťahom... Tak sa na ne pozrime bližšie. Toto je ukážka jedného modelového rande: Chlapec a dievča sa dohodnú, na schôdzke, dajme tomu o šiestej pred Slovanom. Chlapec nabehne do najbližšieho kvetinárstva, kúpi kyticu (pekne drahá záležitosť), nabehne pol hodiny pred šiestou pred Slovan a trpezlivo vyčkáva. O dve hodiny konečne prichádza jeho priateľka, dostáva kvety, chlapec jej pochváli účes a šaty, polichotí jej, že je taká presná a ide sa. To je jedno kam. Či už zájdu do cukrárne, do kina, na koncert alebo kamkoľvek, platí to vždy chlapec. A okrem toho otvára dvere, prisúva stoličku a drží kabát. Samozrejme len v tom prípade, že je slušne vychovany... a to my chlapci sme. Ale poďme ďalej. Na rad prichádzajú intímnosti. Nielenže ich takmer vždy musí iniciovať chlapec, ešte k tomu musí urputne lámať hrubé vrstvy imaginárneho ľadu, ktorým sa zahaľujú žhavé dievčatá. A keď sa už konečne ide na vec, tak sa chlapec snaží, aby sa partnerka cítila dobre, aby to pre ňu nebol stresujúci zážitok, aby dosiahla orgazmus, aby si nevšimla partnerov postorgazmický syndróm a okrem toho sa mu hlavou preháňajú obavy, či ho nemá malý, či mu nesmrdí z úst, či má dosť široké a pevné ramená a podobné nezmysly. Tak nech sa potom nikto nečueuje, že kôli toľkým starostiam nedokáže napumpovať tých pár deci krvi na to správne miesto. A čo za to všetko má? Nuž len posmech a ďalšie komplexy. (Som zvedavý, čo by bez nás všetky tie ženy robili, keby sme sa jedného dňa dali všetci preoperovať.)

Ďalším prípadom, kde diskrimináciu mužov cítiť najintenzívnejšie, je základná vojenská služba. Odhliadnime na chvíľu od toho, že je zbytočná a drahá a uznajme, že ju našej spoločnosti treba (netreba, ale pre potreby tohto článku na to na chvíľu zabudnime, dobre?). Prečo sa jej musia zúčastniť všetci chlapci a žiadne dievča?! Nepripadá vám to nespravodlivé? Že nie? Tak prečo? určite máte dosť argumentov, tak sem s nimi: Ženy vraj sú slabšie ako muži. No dobre. Ale prečo potom umiera o štvrtinu viac kojencov - chlapčekov než dievčatok? Je všeobecne známe, že ženy sú odolnejšie (a podľa žien samotných vraj aj inteligentnejšie a šikovnejšie). Ženy vraj musia rodiť a byť matkami. Ďalšie klamstvo. Nikto ich do toho nenúti! A okrem toho, tehotné ženy dosahujú výsledky, o akých sa mužom nikdy ani len nesnívalo. Ono prežiť desať hodín pod lavínou, aleby byť dvadsať dní zasypaná pod domom zborenom zemetrasením, to nie je len tak. Na jednej olympiáde dokonca boli diskvalifikované ruské atlétky, ktoré sa nechali tri mesiace pred začiatkom pretekov oplodniť a pár dní pred štartom umelo potratili a vďaka tomu dosahovali samé rekordy. Keď už na vojnu nemusia všetky ženy, pošlime tam aspoň tie tehotné -- to by bola armáda!

Ale dosť bolo fantazírovania. Je mi dokonale jasné, že tehotné ženy na vojnu nikto nikdy nedostane. Radšej sa nakoniec pozrime ešte na jeden spôsob diskriminácie mužov.

Muži nemajú menštruáciu. Že nemajú ženám čo závidieť? To by som nepovedal. Je to totiž dokonalá výhovorka. Napríklad na telesnej, keď sa má behať dvanásťminútovka. Myslíte si, že mi telocvikár uverí, že mám svalovku, alergiu na peľ, natrhnutú šľachu alebo hroznú migrénu? Nie. Ale stačilo by povedať, že mám menštruáciu a je po dvanásťminútovke. A to som zvedavý, ako by mi ten telocvikár prišiel na to, že klamem... A že je to nepríjemná a krvavá záležitosť, ktorá sa pravidelne opakuje a nedá sa jej vyhnúť? Kľudne si ju vymením za holenie. To by som chcel vidieť, aké chudinky by zo seba robili dievčatá, keby sa mali každé ráno holiť. (O nohách nehovorím, pretože keby sme si my muži mali holiť aj tie, to by ešte len bol teror.) Pomyslel už niekto na tie hektolitre krvi, ktoré muží každodenne prelievajú pred zrkadlami, s tvárami zadžabanými penou a vražednými žiletkami v rukách? A to nehovorím o tom "príjemnom" pocite, keď si na čerstvo oholenú tvár dáte aftershave. Okrem toho to každé ráno zaberá nejaký čas, žiletky stoja nejaký peniaz, pena tiež nie je zadarmo a niekedy po tom naskakujú nepríjemné vyrážky. Elektrický holiaci strojček stojí okolo (minimálne) päť tisíc, treba ho zakaždým vyčistiť a znáša ho iba polovica mužov. Len skúste argumentovať tým, že menštruovať sa musí, zatiaľ čo holiť nie. No len to skúste! A ja vám na to odvrknem, že strnisko pekelne svrbí a vyzerať ako člen ZZ Top tiež nie je príjemné, lebo sa vám chlpy pchajú do jedla, zachytávajú o kríky a vo vetre vám zakrývajú pohľad.

Tak čo, milé dámy? Napadá vás ešte nejaký argument, prečo by vám muži mali tolerovať vaše kruté a ignorantské správanie? Ak áno, kľudne sa na mňa obráťte, ja vám ich vyvrátim. A ak nie, tak sa k nám, mužom, skúste nabudúce správať trochu tolerantnejšie a odpustite nám naše občasné prehrešky, pretože aj my, tak isto ako vy, máme svoje starosti a problémy, ktoré nás trápia. A na rozdiel od vás ich nesmieme dávať najavo.

Riki Fridrich

rozhorčená reakcia od Dead Rose:

Ahoj Riki!

Kamarát mi poslal tvoj článok (dúfam, že ti nevadí, že ti tykám, prosím neber to ako diskrimináciu) a myslím, že máš pravdu... až na to, že s tvojimi argumentami nanešťastie nemôžem súhlasiť. Rozhodne by som sa radšej holila, než sa zvýjala v kŕčoch. Až na to, že sa v podstate tiež každý deň holím. A vezmi si to tak, že nohy sú oveľa, oveľa väčšia plocha ako xicht. A keď hovoríš aké sú žiletky drahé, vari sú vložky a tampóny zadarmo?

Usilujem sa ti len trochu objasniť, že ten ženský život bez diskriminácie (aspoň podľa teba) nie je až taký úžasný ako si myslíš. Vážne nie. Aj keď nás niekedy púšťajú zadarmo do klubov či diskoték. Zeny zas dostávajú nižšie platy. Okrem toho to nie je len tak z číročistej galantnosti. Skôr je to tým, že majitelia nechcú mať plný podnik chlapov bez jedinej ženskej (teda aspoň vo väčšine podnikov).

Ako žena (či žieňa) mám pocit, že ma veľmi často neberú dostatočne vážne. Napríklad v škole. A moja (ženská) intuícia mi hovorí, že to súvisí s mojimi hlbokými výstrihmi a hrubou vrstvou make-upu. A profesori, ktorí ma neberú vážne sú... áno, chlapi. Napríklad taký chemikár je vážne presvedčený o tom, že dievča sa do jebo odboru asi ani rozumieť nemôže. Teda nie že by som tomu až tak rozumela, ale kým som natrafila na takého obmedzeného profáka, tak ma chémia aspoň zaujímala. Prirodzene, sú aj profky, ktoré diskriminujú chlapcov. Zdá sa mi to rovnako nefér a nanajvýš neprofesionálne. Bez rozdielov by som týchto učiteľov/učiteľky prepustila.

Ale že by boli ženy menej diskriminované? Pozri sa na to takto: V puberte chlapci rastú, rastú a rastú, v ramenách atď. Dievčatá rastú a zaobľujú sa, ukladá sa nám tuk, bohužiaľ nie len na prsiach, ale najmä na bruchu a riti. A potom sa máme podobať ideálom, ktoré majú miery 90-60-90? Takže väčšina z nás je automaticky odsúdená na to, aby sme do konca zivota nemohli bezstarostne jesť. A ja náhodou celkom rada jem, takže mi to vadí. Tiež mi vadí, že všetci moji kámoši nielen narástli, ale (aj nešportovci) zrazu nabrali krásne svaly. Kdežto ja som nabrala - cellulitis. Ďakujem pekne.

Aby som ti povedala ešte niečo k tej našej ženskej intímnej pasivite: Nie je to vždy tak. A aspoň sa na teba na kocertoch a diskotékach nelepia nejaké cudzie ženské (aj keď to možno znie lákavo) a nechytajú ťa za prsia, kým sa ťa vôbec spýtajú na meno. Ver mi, nie je to obzvlášť príjemné. Na jednom koncerte ma nejaký kokot div nepreprstoval. A nie, nemohla som as brániť, pravdupovediac som sa nemohla ani pohnúť, lebo ma držal.

Myslím, že argumentov bolo dosť. Súhlasím s tebou, že to nie je v poriadku aby len chlapi dávali kvety, držali dvere a platili. Osobne by som sa kvetov vzdala. Ináč dvere podržím hocikomu a vždy, keď chcem pozvať ja, dotyčný sa urazí. Akoby som sa nejako dotkla jeho mužnosti či čo, že ho nenechám platiť. Hovoríš, že my ženy by sme sa nemali tak ignorantsky správať, ale myslím si, že to trochu príliš zovšeobecňuješ. Poznám hrozne veľa chlapov, ktorí sa veľmi sproste správajú, veľmi negalantne a vlezlo. A kým spoločenské konvencie sú dosť zastaralé a netolerantné, chyba je skôr v nás, jednotlivcoch. Jednak že ich dodržujeme (keby sa zrazu všetci muži všade začali objímať a bozkávať, tak by to už veľmi rýchlo žiaden škandál nebol) a jednak že hrozne veľa jednotlivcov bude obmedzená a ignorantská nezávisle na pohlaví či rase, sexuálnej orientácii. Proste idioti nikdy nevymrú a s tým sa asi všetci budeme musieť zmieriť. Podľa mňa sú diskriminovaní slušní ľudia. Asi to znie ako výpot mojej mati, ale čo už. Aj ona má niekedy pravdu.

Dead Rose


design © 2000 by Riki Fridrich, hosted by Kaschav BBS, all rights reserved
if you find content of this e-zine offensive, abusive, shocking or vulgar, we're doing a good work here